VPN – co to jest i przed czym chroni Wirtualna Sieć Prywatna?

vpn co to jest i przed czym chroni wirtualna siec prywatna

Korzystając z Internetu, każdy z nas pragnie czuć się bezpiecznie, zachować jak największą prywatność podczas surfowania po różnych witrynach internetowych, przy jednoczesnym braku ograniczeń odnośnie stron internetowych, na których się znajdujemy. To wszystko, a również dostęp do takich platform zagranicznych, jak np. Netflix, dzięki któremu możemy cieszyć się szeroką gamą filmów i seriali zapewnia nam VPN.

Czym dokładnie jest VPN i jakie jest jego zadanie?

VPN (Virtual Private Network), czyli usługa typu wirtualna sieć prywatna, ma za zadanie chronić prywatność użytkowników korzystających z globalnej sieci internetowej na swoim urządzeniu. VPN działa na zasadzie swoistego zaszyfrowanego tunelu, przez który płyną nasze różne dane w postaci ruchu w sieci prywatnej w taki sposób, że strony, które odwiedzamy, pozostają ukryte dla innych użytkowników, dla hakerów, rządu itp.

Jak VPN chroni więc nasze połączenie internetowe? Szyfruje nasze dane tak, że dla innych osób korzystających z Internetu, z globalnej sieci internetowej, stają się nieczytelne. Dzięki temu, jeżeli inni ludzie użytkują taką sieć WiFi, z jakiej my korzystamy, i tak nie będą mieli możliwości przechwycenia naszych danych. Co więcej, posiadając aktywną usługę VPN, możemy ukryć historię przeglądania przed naszym dostawcą Internetu, co sprawi, że nasza aktywność w sieci będzie zdecydowanie bardziej anonimowa.

Ochrona przed wyciekiem informacji

Jakie elementy naszej aktywności w Internecie możemy zabezpieczyć i ukryć przed innymi użytkownikami, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, prywatność i większą anonimowość w Internecie? Oto kilka z nich:

  • Historia przeglądania – podczas korzystania z sieci internetowej oraz surfowania po różnych stronach internetowych, zapisuje się nasza historia przeglądania, czyli to, co odwiedzaliśmy w trakcie „naszych internetowych wędrówek”. Ponadto, historia przeglądania powiązana jest z IP naszego urządzenia oraz jego lokalizacją. Dzięki VPN, możemy zaszyfrować takie poufne dane i zapewnić sobie, że naszej historii przeglądania nie zobaczy nikt niepożądany.
  • Adres IP i lokalizacja urządzenia – gdyby nie VPN, adres IP oraz lokalizację naszego urządzenia mogliby poznać wszyscy użytkownicy globalnej sieci internetowej (sprawdź swoje IP: ip.pc.pl).
  • Lokalizacja urządzenia a streaming – tak naprawdę dzięki korzystaniu z VPN na naszym urządzeniu, mamy możliwość przykładowo oglądania seriali czy filmów na takich platformach zagranicznych, jak np. Netflix. Jak to się dzieje? VPN po prostu pozwala nam w łatwy sposób skorzystać z oferty tej platformy w jej amerykańskiej (rozszerzonej) wersji, „omijając barierę” jaką stanowi nasz polski IP (zobacz jak ominąć geoblokadę na Netflixie: https://topvpn.pl/vpn-do-netflixa/)
Czytaj również:  Jak zagłuszyć obraz z kamery - ochrona prywatności w prosty sposób!

Przed czym chroni jeszcze VPN? Cóż, wirtualna sieć prywatna pomaga nam zabezpieczyć wszystkie urządzenia przed cyberprzestępcami, hakerami, szyfruje naszą aktywność w Internecie, dzięki czemu nasze poufne dane nie dostaną się w niepowołane ręce. Ponadto, VPN chroni nas przed kradzieżą tożsamości, która może nastąpić podczas zakupów czy korzystania z wirtualnej strony naszego banku za sprawą internetowych złodziei tożsamości.

Jak wybrać najbardziej odpowiednią usługę VPN?

  • Należy sprawdzić czy dana usługa VPN zapewnia wystarczająco prywatności i ochrony, poczytać opinie, zapytać eksperta oraz dowiedzieć się czy istnieją jakieś limity danych.
  • Koniecznie trzeba dowiedzieć się czy dana usługa VPN działa w oparciu o najnowsze protokoły (chodzi o to, żeby była aktualna i chroniła nas odpowiednio).
  • Należy zbadać możliwość uruchomienia VPN jednocześnie na kilku urządzeniach. Tak naprawdę, najlepsza usługa VPN to taka, która będzie obsługiwała na raz wszystkie urządzenia, które posiadamy i które chcielibyśmy w ten sposób ochronić.
  • Ostatnią sprawą jest cena usługi wirtualnej sieci prywatnej. Oczywiście znajdziemy VPN całkowicie za darmo, jednakże warto przemyśleć czy chcemy zaoszczędzić w taki sposób. Bezpłatne usługi VPN bowiem, mogą pozyskiwać środki innymi drogami. Przykładowo, zdarza się, iż zarabiają, sprzedając informacje na temat naszej historii przeglądania oraz tego, co robimy w Internecie.
Artykuł partnera

Facebook
X
LinkedIn
Email

Autor

Picture of Mariusz

Mariusz

Nazywam się Mariusz i jestem twórcą Aginus.com.pl — miejsca stworzonego z myślą o tych, którzy szukają rzetelnych informacji i praktycznych porad na co dzień. Zajmuję się tworzeniem treści, które pomagają podejmować lepsze decyzje — zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Stawiam na prosty język, konkretne wskazówki i tematy, które naprawdę mają znaczenie. Dzielę się wiedzą, bo wierzę, że dostęp do praktycznych informacji powinien być prosty i zrozumiały.

Zobacz również

Polecane

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore