Serum do twarzy zapewnia dogłębną pielęgnację w głębszych warstwach skóry. Tak naprawdę to ono może pozwolić spłycić drobne zmarszczki, czy zniwelować widoczność przebarwień na skórze albo zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia. Dziś podpowiemy, jak dopasować serum do typu skóry.
Jakie serum wybrać do skóry suchej i wrażliwej?
Przesuszenie skóry jest częstym problemem związanym z jej budową, uwarunkowaniami genetycznymi, a także środowiskowymi. Jeżeli masz suchą czy wręcz atopową skórę, to serum do twarzy powinno mieć działanie głęboko nawilżające. Dobrze sprawdzają się takie na bazie niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który wiąże wodę i zapobiega jej nadmiernemu parowaniu. Wśród składników, które mogą zapewnić nawilżenie, ale i ukojenie takiej skóry jest skwalan, który chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, tworząc zdrową barierę hydrolipidową. Jeżeli skóra ma skłonność do podrażnień to na pewno ekstrakt z aloesu jest także pożądanym składnikiem. W składzie serum do skóry wrażliwej powinny znaleźć się też naturalne oleje będące źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Serum zawsze stosuje się po oczyszczeniu skóry i przed zastosowaniem kremu. Należy zachować odstęp kilkunastu minut pomiędzy serum i kremem. Warto pamiętać, że po oczyszczeniu skóry płynem micelarnym i pianką i ich spłukaniu, warto jeszcze zastosować tonik, który przywraca skórze naturalne pH, a w związku z tym składniki serum do twarzy mogą lepiej się wchłaniać.
Dla kogo sprawdzi się serum z retinolem i jak często można je stosować?
Osoby ze skórą dojrzałą, a także te, które chcą wprowadzić kurację przeciwzmarszczkową mogą sięgnąć po serum z retinolem. Nie jest ono polecane dla osób o bardzo wrażliwej skórze. Zbyt duże stężenie retinolu może powodować nadmierne złuszczanie, ale i zaczerwienienie skóry. Należy zatem zaczynać od małych stężeń i stosować serum z retinolem nie codziennie, a np. co cztery wieczory, w ramach rutyny pielęgnacyjnej skin cycling. Należy wiedzieć, że stosując serum z retinolem, warto zabezpieczać skórę kremem po około 30 minutach od jego użycia. W pozostałe dni można sięgać po inne serum przeciwzmarszczkowe, takie które mają działanie nawilżające, np. z kwasem hialuronowym i witaminą C na dzień czy z kwasem hialuronowym i skwalanem na noc. Takie sera będą odpowiednie do każdego typu skóry.
Serum z niacynamidem najlepszym wyborem dla osób ze skórą naczynkową i problematyczną
Jeżeli posiadasz skórę naczynkową czy masz problem z nadmiernym wydzielaniem sebum i zaskórnikami, to serum z niacynamidem będzie odpowiednim wyborem. To właśnie pochodna witaminy B3 normalizuje wydzielanie sebum i jest polecana zarówno w pielęgnacji skóry twarzy, jak i włosów przy skłonnościach do zatykania się porów. Oczywiście i w tym przypadku należy pamiętać o gruntownym oczyszczaniu skóry. Co tydzień po klasycznym płynie micelarnym i piance, trzeba jeszcze wykonać peeling, najlepiej enzymatyczny, który najmniej podrażnia skórę. Potem można zastosować tonik, a następnie właśnie serum. Nakładanie serum do twarzy jest naprawdę proste, gdyż wystarczy tylko kilka kropel w kilku miejscach twarzy i delikatne wklepanie produktu. Pierwsze efekty działania serum można zwykle zauważyć po kilku tygodniach. Serum z niacynamidem dobrze sprawdzi się także do skóry z przebarwieniami, gdyż niacynamid hamuje nadmierne wydzielanie melaniny i hiperpigmentację.