6 wskazówek, jak przekształcić firmę w maszynę do robienia przepływów pieniężnych

Kacper

Kacper

6 wskazowek jak przeksztalcic firme w maszyne do robienia przeplywow pienieznych
6 wskazówek, jak przekształcić firmę w maszynę do robienia przepływów pieniężnych

Czy kochasz swój biznes, ale nienawidzisz ciągłych wyzwań związanych z przepływem gotówki? Niefortunną prawdą dla wielu małych firm jest to, że kapitał obrotowy to ciągła walka. Prawdopodobnie myślisz: Jak mogę sprawić, by moja firma była bardziej dochodowa lub przynajmniej mniej nierentowna? Jakie działania mogę podjąć, aby poprawić przepływ gotówki i zmniejszyć zależność od kredytu? Jak mogę stać się mniej zależny od dostawców udzielających kredytu kupieckiego? To wszystko są dobre pytania, które każda mała firma musi sobie zadać, jeśli chce utrzymać wypłacalność finansową. Aby Twój biznes wrócił na właściwe tory i działał na Twoją korzyść, oto sześć wskazówek, które pozwolą Ci przekształcić Twoją działalność w maszynę do przepływu gotówki:

Zaplanuj swój przepływ gotówki

Biznesy bez planu upadają. Kropka. Aby uniknąć tego wyniku, musisz stworzyć plan przepływu gotówki. Zdecyduj, ile gotówki będziesz potrzebował w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy, oszacuj ilość gotówki, którą będziesz musiał wygenerować, aby zaspokoić te potrzeby, a następnie opracuj strategię, jak wygenerować tę gotówkę.

Stwórz prognozę dla wszystkich swoich wydatków, a następnie stwórz prognozę dla wszystkich swoich oczekiwanych przychodów. Porównując te dwie prognozy, możesz zobaczyć, czy będziesz miał wystarczająco dużo gotówki, aby spełnić swoje zobowiązania. Jeśli nie masz wystarczająco dużo, możesz wprowadzić poprawki, aby znaleźć sposoby na uzyskanie dodatkowej gotówki.

Automatyzuj, kiedy to tylko możliwe

Kiedy tylko możesz, zautomatyzuj swoje procesy biznesowe, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na gotówkę. Dobrym przykładem jest ustawienie automatycznego systemu płac, abyś nie musiał płacić swoim pracownikom gotówką. Możesz również zautomatyzować swoje płatności dla dostawców, kontrahentów i innych stron poprzez ustawienie automatycznych przelewów bankowych lub usług automatycznej płatności rachunków.

Zautomatyzowanie jak największej liczby płatności może zaoszczędzić sporo gotówki poprzez zmniejszenie potrzeby płacenia gotówką. Za każdym razem, gdy płacisz gotówką, musisz czekać na przetworzenie płatności, zanim będziesz mógł użyć tej gotówki ponownie. To może spowolnić przepływ gotówki i związać kapitał obrotowy. Dobrym przykładem jest lista płac – jeśli płacisz swoim pracownikom gotówką, prawdopodobnie nie będziesz miał gotówki na zapłacenie swoim dostawcom, dopóki nie poświęcisz czasu na przetworzenie płatności. Płacąc pracownikom za pomocą automatycznego przelewu z konta bankowego, można uniknąć wiązania gotówki.

Bądź wybredny, z kim handlujesz

Niektórzy z twoich dostawców mogą zaoferować ci kredyt – możliwość kupienia produktów lub usług teraz, a następnie zapłacenia za nie później. Kredyt może być wielką korzyścią, ale może też spowodować poważne zakłócenia w Twoim przepływie gotówki. Musisz zdecydować, jak duży kredyt jesteś skłonny zaakceptować, a następnie być selektywnym w stosunku do dostawców, od których akceptujesz ten kredyt. O wiele łatwiej będzie Ci zarządzać przepływem gotówki, jeśli zaakceptujesz kredyt tylko od dostawców, o których wiesz, że są w stanie zapłacić swoje rachunki.

Jeśli dostawca oferuje ci kredyt, ponieważ wie, że go spłacisz, nie musisz go akceptować. Kredyt jest ulicą dwukierunkową, a dostawca nie musi Ci go oferować. Możesz również poprosić o krótsze terminy płatności od swoich dostawców, jeśli wiesz, że możesz je szybko spłacić.

Bądź ostrożny, komu płacisz gotówką

Bądź wybredny co do tego, komu płacisz gotówką – zwłaszcza jeśli prowadzisz działalność usługową. Jeśli prowadzisz biznes oparty na usługach, prawdopodobnie płacisz swoim klientom gotówką. Płacąc klientom gotówką, powinieneś to robić tylko wtedy, gdy masz dostępną gotówkę, aby to zrobić. Płacenie klientom gotówką, gdy nie możesz sobie na to pozwolić, może spowodować zakłócenia w przepływie gotówki. Możesz prawie zawsze uniknąć scenariusza, w którym musisz płacić swoim klientom za pomocą gotówki, ustalając warunki płatności z klientami, które możesz faktycznie spełnić. Możesz również znaleźć sposoby na szybsze otrzymanie zapłaty, takie jak akceptowanie metod płatności online, takich jak bezpośredni depozyt.

Przemyśl swój łańcuch dostaw

Jeśli masz problemy ze znalezieniem gotówki na zapłatę swoim dostawcom, możesz rozważyć ponowne przemyślenie swojego łańcucha dostaw. Łańcuch dostaw to droga, którą produkt pokonuje od producenta do klienta. Gdzie w łańcuchu dostaw znajduje się Twój produkt? Czy kupujesz swoje produkty od hurtownika? Czy może bezpośrednio od producenta? Czy próbowałeś negocjować lepszą ofertę z dostawcą? Czy istnieją inni dostawcy, którzy dostarczają ten sam produkt po niższych kosztach? Zadawanie sobie tych pytań może pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnych sposobów na obniżenie kosztów i zmniejszenie problemów z przepływem gotówki.

Wnioski

Twoja firma może nie być w stanie rozwiązać wszystkich swoich problemów z przepływem gotówki na raz, ale na pewno można dokonać ulepszeń w czasie. Stosując się do tych sześciu wskazówek, możesz zmienić swój biznes w maszynę do przepływu gotówki i zmniejszyć swoją zależność od dostawców w zakresie kredytu kupieckiego. Jeśli wprowadzisz te zmiany teraz, będziesz w znacznie lepszej pozycji, aby przetrwać kolejne spowolnienie gospodarcze z minimalnym zakłóceniem przepływu gotówki.

Najnowsze

Pranie kanapy Warszawa

Cięcie laserem Warszawa

Pozycjonowanie stron Warszawa

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore